Adózás
Az adó magán- vagy jogi személyek által a kormánynak kötelezően fizetett rendszeres anyagi juttatás.Mi az adó?
Az adó a közteherviselés alapját képezi. Az adó magán- vagy jogi személyek által felettes hatalomnak kötelezően fizetett rendszeres anyagi – leginkább pénzbeli – juttatás.
Ki fizeti, és mennyit fizet?
Az adó egy része a munkavállalót terheli, a másik része pedig a munkáltatót. Az adókkal szorosan összekapcsolódnak a járulékok, ezeket is a bruttó bérből kell az állam felé kifizetni. A bruttó fizetésekből tehát összesen ennyit vonnak le:
- 15 % személyi jövedelemadó: ezzel járulsz hozzá az állam költségvetéséhez, a közteherviseléshez.
- 18,5 % társadalombiztosítási járulék: amely magában foglalja a nyugdíjjárulékot (10%), a természetbeni egészségbiztosítási járulékot (4%), a pénzbeli egészségbiztosítási járulékot (3%), és a munkaerő-piaci járulékot (1,5%).
A munkáltatóra kirótt adók, tehát amiket a munkát adó cégnek kell fizetnie az államnak minden dolgozója után:
- 15,5% szociális hozzájárulási adó (szocho): ezt mindenkinek kötelező fizetnie, aki foglalkoztat embereket vagy magánvállalkozó, esetleg őstermelő.
- 1,5 százalék szakképzési hozzájárulás.
Mindez az iskolaszövetkezeten keresztül foglalkoztatott diákoknál csak annyiban módosul, hogy a diákmunkás fizetésekből csupán a személyi jövedelemadót vonják le, a járulékokat nem. Fontos hangsúlyozni, hogy ez csak iskolaszövetkezetes diákmunkáknál van így, tehát hiába vagy diák, ha nem szövetkezeten keresztül szerződtél a munkára, akkor a járulékokat is ugyanúgy le kell vonni.
Adóbevallás
Az adóbevallással tudja az állam nyilvántartani, hogy a dolgozó emberek adóznak, illetve hogy az emberek valóban be vannak jelentve a munkahelyükre, és szerződésben állnak a munkáltató céggel. Adóbevallást a munkaáltatónak és a munkavállalónak is egyaránt kell készítenie. Ezeknek a bevallásoknak a segítségével látható az is, ha valaki esetleg adókedvezményre jogosult (például kevesebbet adózik az a szülő, akinek három vagy több gyereke van) – ilyenkor az erre jogosultak visszakapják a kedvezményes adószázalékon felül befizetett összeget. Az adóbevallásokat évente egyszer kell elkészíteni, és feltüntetni rajta, hogy abban az évben mennyi adót vontak le a bérünkből. Ez minden év május közepén esedékes. A határidő után hivatalos szervek ellenőrzik mindezt, és büntetéssel jár, ha valaki nem küldi be az adóbevallását.